Falešní přátelé obyčejných lidí

Představení českého vydání knihy "Falešní přátelé obyčejných lidí" úspěšného rakouského levicového publicisty Roberta Misika se konalo online 22.09.2020.

O tezích knihy k podhoubí, ze kterého vyrůstá pravicový populismus, diskutovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Akci moderovala Kateřina Smejkalová, vědecká pracovnice FES Praha. 

 

 

Pracující třídy jsou vystaveny ekonomické konkurenci, zaznamenávají společenský sestup, jejich příslušníci zažívají, jak jsou snadno vyměnitelní a že je jejich styl života znevažován. Existuje vztek těchto „obyčejných lidí", který souvisí s hodnotami a normami, které se za posledních 200 let v lidových třídách vyvinuly. S étosem tvrdé práce. S povědomím, že člověk nic nedostane zadarmo, ale že mu za jeho výkony náleží respekt. K těmto hodnotám patří i rovnostářský duch: že každý má stejnou hodnotu; hrdost na to být „obyčejný člověk"; smysl pro komunitu včetně lokálního patriotismu a rebelská, ale současně tradiční kultura.

Robert Misik popisuje plasticky, s pomocí empirie a empatie, jak se hodnoty pracujících tříd vyvíjely - a jak jsou dnes falešnými přáteli „obyčejných lidí" zneužívány. Rozmach populismus nelze vysvětlit, tvrdí Misik, dokud člověk neporozumí skrytým zneuznáním v rámci třídní společnosti.

Robert Misik, narozený v roce 1966 ve Vídni, je novinář a politický spisovatel. V roce 2019 obdržel cenu Keynesovy společnosti za ekonomickou publicistiku. V roce 2018 vyšla sbírka jeho esejí Láska za časů kapitalismu.