Prague Talks

V rámci třetího ročníku Prague European Summit proběhly ve dnech 12. až 14. června 2017 tři diskuze pro veřejnost věnované různým tématům vztahujícím se k vývoji Evropské unie.

Během první diskuze, která se konala 12.6. v prostoru Opero, se debatovalo o možných temných scénářích pro EU a tom, zda by mohlo dojít k jejímu rozpadu. Tento scénář se však nejevil nikomu ze zúčastněných jako pravděpodobný. Debaty se zúčastnil Steven Blockmans (CEPS) a Roger Casale (New Europeans AISBL) a moderoval ji Eric Maurice (EUobserver).

Druhá diskuze, konající se 13.6. v ČSOB Inspirace, se zabývala vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem. Vývoj posledních vět naznačuje, že dochází spíše ke vzájemnému oddalování a růstu nedůvěry a nelze očekávat, že by v blízké době Turecko vstoupilo do EU. Pozvání do diskuze přijala turecká profesorka Meltem Müftüler-Bac (Sabanci University Istanbul) a výzkumník Michal Vít (Europeum). Diskuzi moderoval britský žurnalista Chris Morris (BBC).

Poslední podvečerní diskuze, jež se uskutečnila 14.6. v Evropském domě, se věnovala otázce brexitu a tomu, jaké bude mít brexit dopady na Evropskou unii a Velkou Británii. Debaty se zúčastnil náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr, britská velvyslankyně v ČR Jan Thompson, poslanec EP Anders Primdahl Vistisen a moderoval ji Tim Oliver (LSE IDEAS).